<<< nowszy Czytaj następny news starszy >>>

2014-06-11 20:42:56

Święto Wolności

W tym roku obchodzimy 25. rocznicę zwycięstwa obozu „Solidarności” w wyborach 4 czerwca 1989 roku. W ich wyniku wybranych zostało 460 posłów na Sejm PRL oraz 100 senatorów do nowo utworzonego Senatu PRL. Wybory odbyły się według zasad uzgodnionych podczas obrad okrągłego stołu. Kontraktowy parlament składał się z Senatu, do którego wybory miały mieć w pełni wolny charakter. Sejm natomiast miał być obsadzany z wolnych wyborów tylko w 35 %, zaś 65 % było zagwarantowane stronie rządowej.

4 czerwca 1989 r. przeprowadzono pierwszą turę wyborów do Sejmu i Senatu. Wzięło w niej udział 62 proc. uprawnionych do głosowania.

Druga tura odbyła się 18 czerwca. Do urn wyborczych udało się tylko 25 proc. uprawnionych do głosowania. W jej wyniku Solidarność zdobyła jedyny brakujący jej mandat poselski oraz 7 z 8 pozostałych do obsadzenia mandatów senatorskich.

Wybory zakończyły się wielkim zwycięstwem Solidarności. Jego rozmiary zaskoczyły nie tylko komunistów, ale także stronę solidarnościowo-opozycyjną. Ostatecznie „Solidarność” zdobyła wszystkie 35 proc. miejsc, jakie można było uzyskać w wolnych wyborach do Sejmu oraz 99 na 100 do Senatu (92 w pierwszej i 7 w drugiej turze). Jedyną osobą, która weszła do Senatu nie z listy „Solidarności” był Henryk Stokłosa – kandydat niezwiązany też z listą rządową. Co zaskakujące w wyborach tych do parlamentu nie dostał się późniejszy lider postkomunistów i Prezydent RP w latach 1995 – 2005 Aleksander Kwaśniewski.

Po wyborach w Polsce powstał pierwszy niekomunistyczny rząd w rozpadającym się bloku wschodnim. Na jego czele stanął Tadeusz Mazowiecki.

Prof. A. Dudek pisał: "Rok 1989 obfitował w przełomowe wydarzenia, ale dla historyków nie ulega już dziś wątpliwości, że najważniejszym z nich były wybory do parlamentu z 4 czerwca. Tego właśnie dnia, podczas pierwszej tury wyborów, miliony Polaków zadały przy pomocy kartki wyborczej śmiertelny cios komunistycznej dyktaturze".

Odnieśliśmy wtedy jeden z największych sukcesów w całej naszej historii. Dostaliśmy szansę, którą wykorzystujemy do dzisiaj. Wtedy zaczęliśmy tworzyć demokrację. O odzyskaną wolność trzeba dbać, cenić ją i jak najlepiej zagospodarować. Dzisiaj możemy wpływać na kształt naszej wolności, zmieniać swoje otoczenie, zmieniać Polskę.

24 maja 2013 Sejm RP VII kadencji ustanowił dzień 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich. 18 grudnia 2013 Senat RP rok z przypadającą 25. rocznicą wyborów kontraktowych ustanowił Rokiem Odrodzenia Senatu w Polsce.


<<< nowszy Czytaj następny news starszy >>>


Zobacz też:

>> Nanox i Uns

>> Najlepszy Sportowiec Roku 2013

>> Konkurs

>> Szlachetna paczka

© 2006-2024 ZST: LO, LP, II LO, ZSZ, Kolno