<<< nowszy Czytaj następny news starszy >>>

20-04-2012

Sprawozdanie z IV Międzyszkolnych Mistrzostw w Wyciskaniu Sztangi Leżąc

W środę, 18 kwietnia, zebraliśmy się w Zespole Szkół Technicznych w Kolnie, by po raz czwarty gościć najsilniejszych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych podczas IV Międzyszkolnych Mistrzostw w Wyciskaniu Sztangi Leżąc.

Do rywalizacji stanęło 31 zawodników, w tym 3 zawodniczki z 9 szkół. Niestety nie udało się dotrzeć na miejsce uczniom z Zabiela, Piotrkowa Trybunalskiego, Nidzicy i Łomży, którzy zapowiedzieli swój udział wcześniej. Szkoda - byłoby nas dużo, dużo więcej. GALERIA

GIMNAZJUM: 

  • Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kolnie – 1 os.
  • Gimnazjum w Stawiskach – 3 os.
  • Gimnazjum w Kolnie ZDZ w Łomży – 1 os.

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE:

  • Zespół Szkół Technicznych w Kolnie – 3dz, 13ch, - 16 os.
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Kolnie – 3 os.
  • Zespół Szkół w Niećkowie – 4 os.
  • Zespół Szkół im. M. Curie - Skłodowskiej w Kętrzynie – 1 os.
  • Powiatowe Centrum Edukacyjne w Kętrzynie – 1 os.
  • Zespół Szkół Mechanicznych w Białymstoku – 1 os.

WYNIKI:
Kategoria dziewcząt 

  1. Katarzyna Kręciewska – 40 kg (ZST Kolno)
  2. Ewa Kulikowska  (ZST Kolno)
  3. Małgorzata Paulina Kulągowska (ZST Kolno)

Gimnazjum chłopcy

  1. Marcin Cichy 110 kg (Gimnazjum w Kolnie ZDZ w Łomży)
  2. Maciej Radzikowski (Gimnazjum im. Jana Pawła II w Konie)
  3. Bartosz Zajączkowski (Gimnazjum w Stawiskach)

Kategoria do 78 kg

  1. Kamil Zajączkowski 115 kg (I LO Kolno)
  2. Marcin Mańko (ZST Kolno)
  3. Jacek Chmielewski  (ZST Kolno)

Kategoria od 78 do 84

  1. Michał Pomichowski – 130 kg (ZST Kolno)
  2. Krystian Łukaszewicz  (P.C. Edukacyjne w Kętrzynie)
  3. Mateusz Fiertek (I LO Kolno)

Kategoria powyżej 84 kg

  1. Wojciech Werpachowski – 172,5 (ZS Mechanicznych w Białymstoku)
  2. Mateusz Bikowski (ZST Kolno)
  3. Mateusz Cołaś (Zespół Szkół im. M. Skłodowskiej-Curie Technikum w Kętrzynie)

Zasady były jednakowe dla wszystkich. Każdy z uczestników miał trzy podejścia, podczas których można było jedynie zwiększyć ciężar sztangi, lub też – w przypadku niepowodzenia - pozostawić ciężar bez zmian. W przypadku zaliczenia tego samego ciężaru przez dwóch zawodników, wygrywał ten lżejszy. Dziewczęta i uczniowie z gimnazjum nie zostali podzieleni na kategorie wagowe, natomiast chłopcy ze szkół średnich wystąpili w 3 kategoriach: do 78 kg, do 84 kg i powyżej 85 kg.

Po otwarciu zawodów przez dyrektora ZST w Kolnie, Pana Eugeniusza Gromadzkiego, jako piersi wystartowali chłopcy z gimnazjum. Już w pierwszej próbie udało się wycisnąć 90 kg. Kolejne podejście pokazało, że konkurencja nie śpi i nastąpiła zmiana „w fotelu lidera”, wtedy też po raz pierwszy w górze ujrzeliśmy 100 kg, co na poziomie ucznia z gimnazjum jest znakomitym wynikiem.

W trzecim i ostatnim podejściu waga sztangi wzrosła jeszcze o 10 kg i tym samym Marcin Cichy z Gimnazjum w Kolnie ZDZ w Łomży, z wynikiem 110 kg zdobył I miejsce. Tuż za nim, z wynikiem 95 kg uplasował się Maciej Radzikowski z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kolnie. Brązowy medal i trzecie miejsce zajął uczeń z Gimnazjum w Stawiskach, a był nim Bartosz Zajączkowski (75 kg), który po zejściu z podium stwierdził, że zjadła go trema.

Cóż – wynik jest znakomity, zawodnik młody, więc przyszłość przed nim. Mamy nadzieję, że za rok poprawi wynik i uplasuje się na wyższej pozycji. Pozostali panowie zajęli – również nagradzane – miejsca IV i V. Po dekoracji zawodników z gimnazjum do boju ruszyły dziewczęta. Zgłoszone zostały 3 zawodniczki, wszystkie z Zespołu Szkół Technicznych w Kolnie. Niestety nie dojechała żeńska reprezentacja z Nidzicy i Zabiela.

Występowi dziewcząt towarzyszyły wielkie emocje z tego względu, iż po pierwszej próbie żadna z nich nie zaliczyła swojego podejścia. Ciężar sztangi dwa razy 27,5 kg i raz 37,5 kg był nie zaliczony.  W drugiej próbie podobnie – pierwsze dwie zawodniczki również nie zaliczyły podejścia 27,5 kg.

Honor uratowała uczennica klasy pierwszej LO - Katarzyna Kręciewska, której udało się zaliczyć poprzedni wynik. W trzecim podejściu również tylko jej udało się poprawnie wycisnąć już większy ciężar 40 kg i tym samym zająć pierwsze miejsce. Prawdopodobnie dały znać o sobie emocje towarzyszące występowi przed licznie zgromadzoną publicznością, bowiem wszystkie trzy zawodniczki, podczas treningów bez problemu zaliczały wspomniane wyżej ciężary, ale nic straconego – za rok będzie lepiej.Dziewczęta z uśmiechem zajęły miejsca na podium i podzieliły miedzy sobą nagrody przewidziane dla pierwszych 5 miejsc. Niech będzie to dla innych dziewcząt zachęta na przyszłość…

Po tak emocjonującej rundzie nadszedł czas na pierwszą kategorię męską szkół ponadgimnazjalnych – do 78 kg. Wystartowało w niej 9 zawodników w wieku od 18 do 19 lat. Panowie zaczęli skromnie. W pierwszym podejściu tylko raz udało się wycisnąć 100 kg. Dokonał tego Marcin Mańko z ZST w Kolnie. Jego kolega „zza miedzy” Kamil Zajączkowski (I LO w Kolnie) nie poradził sobie ze 115 kg. W drugim podejściu Kamilowi powiodła się próba z ciężarem 115 kg, pozostali byli sporo niżej: 105 kg, 100 kg, 97,5 kg. Wśród publiczności i samych zawodników pojawiły się domysły: czy to taktyka, czy szczyt możliwości rywali?

W końcu wszystko było jasne. W trzeciej próbie Kamil Zajączkowski nie zaliczył 120 kg, więc w końcowym rozrachunku została mu zapisana waga 115 kg z drugiej próby. Jak się później okazało nikt nie zdołał go prześcignąć. Drugie miejsce, z wynikiem 105 kg, zajął Marcin Mańko z ZST w Kolnie. Tuż za nim uplasował się Jacek Chmielewski (100 kg), również z ZST w Kolnie.

Przed następną konkurencją został rozegrany konkurs dla męskiej części publiczności. W pozycji siedzącej zawodnicy mieli za zadanie podnosić jednorącz maksymalną ilość razy 5 kg odważnik. Do rywalizacji zgłosiło się 4 zawodników, 3 z ZST w Kolnie, jeden ze szkoły w Łomży. Zmagania rozpoczął Tomasz Podchul (ZST), który poprawnie wykonał 63 powtórzenia. Jako drugi wystąpił Tomasz Malczyk z Łomży. Zdołał on podnieść ciężar w górę aż 75 kg stawiając poprzeczkę bardzo wysoko przed następnymi dwoma zawodnikami.

Przemysław Huścio – trzeci zawodnik – był niezwykle blisko. Wycisnął ciężar 68 razy. Jednak to nie wystarczyło, więc oczy wszystkich zwróciły się na ostatniego zawodnika Daniela Niebrzydowskiego, który ze stoickim spokojem i uśmiechem na twarzy, pewnie podszedł do próby. Jak się szybko okazało pewność siebie to nie wszystko. Daniel, z wynikiem 62 powtórzenia, zajął ostatnie miejsce. Jednak wszyscy panowie otrzymali nagrody w postaci suplementów i gadżetów sportowych.

Po tak emocjonującej przerwie do startu stanęli zawodnicy z kategorii do 84 kg. Niemal wszyscy, już w pierwszym podejściu wzorowo wycisnęli ponad 100 kg. Po pierwszej rundzie, na prowadzenie z wynikiem 125 kg wysunął się faworyt publiczności Michał Pomichowski z ZST w Kolnie. Jego znakomity rezultat nie zniechęcił kolegów przed drugim podejściem, bowiem kilkoro z nich mocno zbliżyło się do jego wyniku. Panowie radzili sobie ze sztangą ważącą 120 kg. Jednak faworyt nie pozostawił kolegom złudzeń podchodząc do drugiej próby i zaliczając w niej ciężar 130 kg. Przed ostatnim podejściem zawodnicy mięli więc o czym myśleć. Rozpoczął zawodnik z Kętrzyna, dla którego 130 kg okazało się zbyt ciężkie.

Było jeszcze 107,5 oraz 122,5 kg, lecz również podejście było nie zaliczone. W ostatniej swojej próbie pewny już zwycięstwa Michał Pomichowski postanowił nagrodzić publiczność za gromki doping i pobić ustanowiony już przez siebie rekord życiowy i poprawić go o 2,5 kg. Niby niewiele ale jednak – zawodnikowi gospodarzy nie udało się wycisnąć sztangi, lecz z wynikiem 130 kg zdobył złoty medal i wygrał swoją kategorię wagową. Srebro przypadło Krystianowi Łukaszewiczowi z Kętrzyna (120 kg), brąz zabrał do domu Mateusz Fiertek z 1 LO im. Adama Mickiewicza w Kolnie, który podobnie uzyskał wynik 120 kg. Z serii na serię sztangi robiły się coraz cięższe, ale prawdziwe emocje miały dopiero nadejść.

Ostatnia kategoria (+85 kg) zgromadziła 7 zawodników. Byli to – poza drużyną gospodarzy – zawodnicy z Białegostoku, Niećkowa i Kętrzyna. Pierwszy zawodnik, już na starcie zakontraktował ciężar 120 kg, czym wzbudził gromkie brawa wśród publiczności. Sztanga w sekundzie znalazła się w górze. Jako drugi do swojej pierwszej próby podszedł zawodnik z Białegostoku Wojciech Werpachowski.

Już po posturze można było stwierdzić, że ciężary, to jego chleb powszedni. Ku zdziwieniu nie tylko publiczności zażyczył sobie 150 kg już w pierwszej próbie. Poradził sobie z tym ciężarem dosłownie w kilka sekund. Wydawało się, że dwa miejsca na podium są już zarezerwowane. Nic bardziej mylnego!

Trzecim zawodnikiem najcięższej kategorii był zawodnik gospodarzy Mateusz Bikowski. W pierwszej próbie – jak to sam określił „ostrożnie” – zaliczył 110 kg. Pozostali panowie swoim wynikiem w pierwszym podejściu nieznacznie zbliżyli się do 100 kg.  Kolejne podejście i 130 kg zawodnika z Kętrzyna wywołało szum wśród wszystkich zawodników. No, może poza niezwykle skromnym Wojciechem, który wycisnął o 20 kg więcej niż w pierwszym podejściu.

Już w tym momencie, bezapelacyjnie został zwycięzcą swojej kategorii. W swojej drugiej próbie Mateusz Bikowski zmniejszył stratę do zawodnika z Kętrzyna radząc sobie z ciężarem 125 kg. W ten sposób wyłoniła się trójka finalistów, choć walka o drugie miejsce miała dopiero nastąpić. W trzeciej rundzie mocno rozpoczął Mateusz Cołoś (Kętrzyn), który zaliczył 137,5 kg. Jego kolega z Białegostoku, niekwestionowany lider, postanowił nieznacznie zwiększyć wagę sztangi o 2,5 kg i z wynikiem 172,5 kg zajął pierwsze miejsce w najcięższej kategorii wagowej szkół średnich.

W tym momencie Wojtkowi zabrakło niespełna 8 kg do pobicia rekordu rozgrywanych w Kolnie mistrzostw, który od 2 lat należy do zawodnika z Lubawy i wynosi 180 kg. Po występie siłacza z Białegostoku sytuacja zrobiła się bardzo napięta, bowiem ważyły się losy drugiego miejsca. Przypomnijmy – Mateusz Cołoś 137,5 kg w trzeciej próbie. Żeby zdobyć srebro, Mateusz Bikowski musiałby ze 120 kg zaliczonych w drugiej próbie „wskoczyć” aż o 18 kg ponad osiągnięcie kolegi z Kętrzyna.

Oznaczałoby to również dla Mateusza poważny atak na rekord życiowy. Po dłuższej chwili zapadła decyzja, która wywołała aplauz wśród nie tylko żeńskiej części publiczności – 140 kg. Jeśli zaliczy – będzie drugi. Wielkie skupienie, wielka koncentracja i sztanga znalazła się w górze. Z wielkim problemem, ale poszło – 140 kg sędziowie zaliczają jednogłośnie, a sam zawodnik z okrzykiem radości na ustach poprawił „życiówkę” i tym samym zdobył srebrny medal wyprzedzając „o włos” zawodnika z Kętrzyna.

Po wręczeniu nagród wszyscy zawodnicy, którzy mogli pozostać do końca, wraz z opiekunami pozowali do pamiątkowego zdjęcia. W tym właśnie momencie zakończyliśmy czwarte zmagania siłaczy w Zespole Szkół Technicznych w Kolnie. Przed nami kilka miesięcy odpoczynku i przemyśleń, by za rok radość ze wspólnego spotkania i rywalizacji mogła być jeszcze większa.

Żadna, godna uwagi impreza, nie może odbyć się bez Sponsorów. W tym roku, dzięki Państwa zaangażowaniu w organizację nagród, mogliśmy obdarować wszystkich przybyłych z różnych miast uczniów. Bez względu na zajęte miejsce, każdy dostał coś, co przypomni mu w przyszłości o radosnej rywalizacji w Kolnie.

Od początku naszej drogi towarzyszy nam potentat na skalę światową, firma Fitness Authority z Gdańska, której odżywki, suplementy oraz odzież i gadżety sportowe cieszą uczniów od czterech lat. Równie ogromne podziękowania należą się licznym sklepom, których produkty przyczynią się do wzrostu siły i wytrzymałości naszej młodzieży. To również dzięki nim uczniowie za rok wrócą silniejsi a rekordy życiowe będą coraz lepsze.

W tym roku po raz pierwszy w tak wielkim stopniu otrzymaliśmy pomoc od Sponsorów z najbliższego otoczenia. Dziękujemy za każdy wpłacony grosz. Dzięki Państwa zainteresowaniu młodzież może rozwijać pasję i nie jest skazana na tak wszechobecną w dzisiejszym świecie obojętność.

Najlepszym wyrazem podziękowania niech będą pot i łzy młodych ludzi, ich radość oraz zaangażowanie i trud wniesiony w przygotowania. Wspólnie z nimi my, organizatorzy, mamy nadzieję, iż za rok będzie nas jeszcze więcej a V Międzyszkolne Mistrzostwa w Wyciskaniu Sztangi Leżąc będą z niecierpliwością oczekiwane przez uczniów.

Dziękujemy!
Organizatorzy
Nauczyciele W-F z Zespołu Szkół Technicznych w Kolnie

(część zdjęć dzięki uprzejmości portalu Kolno24.pl)


<<< nowszy Czytaj następny news starszy >>>


Zobacz też:

>> Wizyta w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie

>> Uchwała nadanie imienia szkołom wchodzącym w skład ZST

>> Świeczki - paschaliki i karty świąteczne

>> Projekt "Katyń w 72 rocznicę zbrodni"

Zespół Szkół Technicznych w Kolnie 18- 500 Kolno ul. Teofila Kubraka 6 tel./fax (086) 278 27 02, 278 25 69
© 2006-2026 ZST Kolno